Menü Bezárás

Lőrinc napja, szeptember 5.

lorinc-napja-szeptember-5

Lőrinc napja szeptember 5-én van, és ez a nap számos népszokással és hiedelemmel kapcsolódik a magyar hagyományokhoz. Ebben a blogbejegyzésben bemutatjuk, hogy mikor van Lőrinc napja, mi a története, milyen népszokások és hagyományok fűződnek hozzá, valamint hogy ki is volt Szent Lőrinc.

Mikor van Lőrinc napja?

Lőrinc napját szeptember 5-én ünnepeljük, bár egyes források augusztus 10-ét is Lőrinc napjaként említik. A szeptemberi Lőrinc napot különösen fontosnak tartották, mivel ez a nap a nyári időszak lezárását és az ősz kezdetét jelképezi a néphagyományban.

Lőrinc nap története

Lőrinc napja eredetileg az egyház ünnepnapjaként került be a naptárba, Szent Lőrinc tiszteletére, aki a katolikus egyház egyik legnagyobb tiszteletben álló szentje. Szent Lőrinc, II. Sixtus pápa diakónusa volt, aki a legenda szerint 258-ban szenvedett vértanúhalált. Az egyház kincseit a szegények között osztotta szét, mielőtt elfogták és halálra égették. Szent Lőrinc a középkor folyamán a szegények, a könyvtárosok, a tűzoltók és a pékek védőszentje lett, és a hívők hozzá fohászkodtak égési sebek és szemfájás enyhítésére .

Lőrinc napi népszokások, hagyományok

Lőrinc napjához számos népszokás és időjárási megfigyelés kapcsolódik:

  • A dinnye és Lőrinc: Az egyik legismertebb népi mondás szerint “Lőrinc belepisilt a dinnyébe”, ami azt jelenti, hogy szeptember 5. után a dinnye már ízetlenné, lucskossá válik. Ezt a megfigyelést az emberek a nyári időszak végét jelképező változásként értelmezték. Hasonlóan, azt tartották, hogy Lőrinc napja után már nem érdemes uborkát eltenni, mert az is hamar megromlik .
  • Időjárási jóslatok: Lőrinc napján a régiek az időjárásból jósolták meg az őszi időjárást. Ha ezen a napon szép napos idő volt, akkor hosszú, kellemes őszre számítottak. Ha viszont esett az eső, akkor bőséges szőlőtermésre és jó borra számíthattak az emberek. A Drávaszögben például úgy tartották, hogy ha Lőrinc napján szép az idő, akkor hosszú lesz az ősz .
  • Hiedelmek: Lőrinc napja után a folyókban való fürdést is kerülni kellett, mert a víz hideggé vált, és már nem volt biztonságos. A göcseji falvakban úgy vélték, hogy ha Lőrinc napján esik az eső, akkor az év hátralévő részében sok bor lesz .

Ki volt Szent Lőrinc?

Szent Lőrinc az egyik legnagyobb tiszteletben álló katolikus szent, aki a harmadik században élt, és II. Sixtus pápa diakónusaként tevékenykedett. Amikor a pápa elfogatását követően halálra ítélték, Lőrincet is megvádolták, és őt is kivégezték. Az egyházi hagyomány szerint Lőrinc az egyház kincseit a szegények között osztotta szét, mielőtt máglyán megégették. Szent Lőrinc a középkorban a szegények, a könyvtárosok, a tűzoltók, valamint a tűzzel dolgozók, mint a pékek és cukrászok védőszentje lett.

Lőrinc napi mondások

“Itt járt Lőrinc, jól megkotorta a dinnye belét.”

“Ugorkát eltenni csak Lőrinc előtt érdemes, utána már haszontalan (rossz ízű) lesz.“

“Lőrinc napja, ha szép,
Sok a gyümölcs és ép.”

“Lőrinc belepisilt a dinnyébe.”

Összegzés

Lőrinc napja, szeptember 5., egy olyan jeles nap, amely számos hagyományban és népszokásban gyökerezik. Az ünnep különösen fontos az időjárási megfigyelések és termésjóslások szempontjából. Lőrinc, aki a katolikus egyház egyik legnagyobb szentje, a szegények és rászorulók védelmezőjeként maradt meg a köztudatban. Az ünnep ma is számos vidéki közösség számára fontos esemény, amely összekapcsolja az embereket a természet változásaival és az évszakok váltakozásával. Ajánljuk a Szeptemberi jeles napok című cikket is.

Hasonlóan fontos napok szeptemberben: