Menü Bezárás

Mihály napi népszokások, szeptember 29.

mihaly-napi-nepszokasok-szeptember-29

Szent Mihály napja szeptember 29-én van, és ez a nap a magyar néphagyományban jelentős szerepet játszik. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, hogy mikor van Szent Mihály napja, mi a története, milyen népszokások és hagyományok kapcsolódnak hozzá, valamint hogy ki is volt Szent Mihály.

Mikor van Szent Mihály napja?

Szent Mihály napját minden év szeptember 29-én ünneplik. Ez a nap különösen fontos a hagyományos magyar népi kalendáriumban, amelyben szeptembert “Szent Mihály havának” nevezik. Szent Mihály napja az év egy olyan időpontjára esik, amikor a természet változásai, az őszi időjárás beköszönte és a gazdasági év fordulópontja miatt különös jelentőséggel bír.

Szent Mihály nap története

Szent Mihály napja eredetileg egyházi ünnep volt, melyet a keresztény világban Szent Mihály arkangyal tiszteletére tartottak. Az arkangyal, akit gyakran ábrázolnak karddal vagy mérleggel a kezében, a mennyei seregek vezéreként, a halott lelkek túlvilágra kísérőjeként és Isten igazságos ítéletének végrehajtójaként ismert. A magyar hagyományban Szent Mihályt gyakran kapcsolták a Göncölszekérhez, melyet “Szent Mihály szekerének” is neveztek, és a Tejút is gyakran kapta a “Szent Mihály útja” elnevezést.

Mihály napi népszokások, hagyományok

Szent Mihály napjához számos népszokás és időjárási megfigyelés kapcsolódik:

  • Gazdasági év fordulója: Szent Mihály napja a gazdasági év egyik fordulópontja volt. Ekkor hajtották vissza a Szent György napján legelőre hajtott állatokat a téli szálláshelyekre, és ekkor számoltak el a pásztorok az egész éves munkájukról.
  • Cselédfogadás és vásárok: A nap a cselédfogadás és a pásztorok elszámoltatásának időpontja is volt. Mihály napján országszerte híres vásárokat rendeztek, ahol az emberek nemcsak a szükséges holmikat szerezhették be, hanem szórakozási és ismerkedési lehetőséget is jelentett.
  • Időjárási megfigyelések: Szent Mihály napjához számos időjárási jóslás is kapcsolódik. Például, ha Mihály éjszakáján a juhok összefeküdtek, hosszú, hideg telet vártak. A népi mondások is sokatmondóak, mint például “Szent Mihály lova deres, behozza a telet” vagy “Ha Szent Mihály napján még itt van a fecske, karácsonyig vígan legelhet a kecske”.
  • Női munkatilalom: Ezen a napon tilos volt a mosás, mert azt tartották, hogy aki Mihály napján mos, annak kisebesedik a keze. Továbbá nem szabadott az ágyneműt a szabadban szellőztetni, mert az ég dörögni fog felette.
  • Kisfarsang kezdete: Szent Mihály napjával kezdődött a kisfarsang időszaka, mely Katalin napjáig tartott. Ez a lakodalmak és bálok időszaka volt, amikor a közösségek ünnepléssel, mulatozással töltötték az időt.
mihaly-napi-nepszokasok-szeptember-29

Ki volt Szent Mihály?

Szent Mihály, teljes nevén Szent Mihály arkangyal, az egyik legfontosabb alak a keresztény hitéletben. A hagyomány szerint ő az égi seregek vezére, aki legyőzte a gonoszt és kíséri a halott lelkeket a túlvilágra. Gyakran ábrázolják harcosként, karddal, mérleggel vagy pajzzsal, amint a sárkányt legyőzi. Magyarországon különösen tisztelték, hiszen számos templomot, kápolnát és egyéb szakrális helyeket neveztek el róla, hogy távol tartsa a gonoszt és védelmet nyújtson a közösségeknek.

Népi közmondások szeptember 29-re, Mihály napra

“Mikor a szógát fogadják,
Öcsémuramnak szólítják,
De amikor már megkapták,
Csak főtt krumplival táplálják.”

“Szent Mihály öltöztet, Szent György vetkőztet.”

„Mikor a szógát fogadják,
Öcsémuramnak szólítják,
De amikor már megkapták,
Csak főtt krumplival táplálják.”

“Szent Mihály lova deres,
Behozza a telet.”

“Szent Mihály nap után a hal a víz fenekére húzódik, nincs többé halfogás.”

„Jó Pista, te jó bojtárom,

Azt kérdezed, van-e károm? 

Nincsen károd, de nem is lesz, 

Míg a nyáj a kezemen lesz.”

“Szent Mihály-nap után egy icce víz, két icce sár.”

Összegzés

Szent Mihály napja, szeptember 29., egy olyan jeles nap, amely számos hagyományban és népszokásban gyökerezik. Az ünnep egyaránt jelentős egyházi és világi szempontból, és a magyar kultúra egyik fontos eleme maradt az évszázadok során. Az időjárási megfigyelések, a gazdasági évfordulók, a vásárok és a cselédfogadás mind-mind hozzájárulnak e nap gazdag hagyományaihoz. Szent Mihály alakja pedig, mint a mennyei seregek vezére, a túlvilági utazások kísérője és az isteni igazságosság szimbóluma, mélyen beágyazódott a magyar néphagyományba.

Ajánljuk a Szeptemberi jeles napok című cikket is, ahol még több fontos szemptemberi napot ismerhetsz meg.