Moldova, a Dnyeszter és a Prut folyók között elterülő ország, gazdag történelmi múlttal rendelkezik, amelyet nemzeti ünnepei is tükröznek. Ezek az ünnepnapok a függetlenségért, a nemzeti egységért, valamint a kulturális és vallási hagyományok megőrzéséért születtek. Moldovában az ünnepek gyakran közösségi rendezvények, népi hagyományok és hivatalos megemlékezések formájában öltenek testet.
Függetlenség napja – augusztus 27.
- augusztus 27-én Moldova kikiáltotta függetlenségét a Szovjetuniótól, ezzel új korszak kezdődött az ország történetében. Ez a nap az államiság és a nemzeti öntudat megerősödésének legfőbb szimbóluma lett.
A fővárosban, Chișinăuban katonai parádét tartanak, hivatalos beszédek hangzanak el, és este látványos tűzijáték zárja az ünnepségeket. Az egész országban kulturális programok, népzenei fesztiválok és kiállítások várják az érdeklődőket, amelyek a moldovai identitást és hagyományokat erősítik.
Nyelv napja – augusztus 31.
A moldovai hivatalos nyelv, a román nyelv elismerésének napja. 1989-ben ezen a napon a román nyelvet tették meg az ország hivatalos nyelvévé a cirill betűs orosz helyett. Ez az esemény a nemzeti ébredés egyik fontos pillanata volt.
A Nyelv napján versmondó esteket, irodalmi rendezvényeket és nyelvvel kapcsolatos előadásokat tartanak. Az iskolákban kiemelten foglalkoznak a nyelv történetével, költészetével és irodalmával, míg a médiában a moldovai-román kulturális kapcsolatok kerülnek a középpontba.
Európa napja – május 9.
Bár Moldova nem tagja az Európai Uniónak, az ország hosszú évek óta törekszik a közeledésre. Május 9-ét, az Európa Napját, a moldovaiak is megünneplik – politikai szimbolikáján túl ez a nap a kontinens békéjének, egységének és közös értékeinek ünnepe.
A városok közterein uniós zászlók lobognak, és ifjúsági rendezvényeket, kiállításokat szerveznek. Különféle uniós tagállamokat bemutató pavilonokat is állítanak fel, amelyek kulturális sokszínűséget mutatnak be – ezzel ösztönözve a moldovaiakat az európai eszmékkel való azonosulásra.
Győzelem napja – május 9.
Szintén május 9-én emlékeznek meg a második világháború befejezéséről és a fasizmus feletti győzelemről. A Győzelem napja az idősebb generációk számára különösen fontos, hiszen emlékeztet a háború borzalmaira és az áldozatokra.
A háborús emlékműveknél koszorúzási ünnepségeket tartanak, valamint veteránokat látnak vendégül különféle közösségi rendezvényeken. Az ünnep alkalmat teremt arra is, hogy a fiatalabb nemzedékek megismerjék a történelmi eseményeket, és tisztelettel forduljanak az áldozatok felé.
Mártírok napja – március 2.
- március 2-án kezdődött a moldovai–dnyesztermenti konfliktus, melynek során a független Moldova katonai összecsapásba keveredett a szakadár Dnyeszter menti területtel. A mártírokra való emlékezés az áldozatok tisztelete mellett az egység fontosságára is figyelmeztet.
Ezen a napon hivatalos megemlékezéseket tartanak, ahol politikusok, katonai vezetők és családtagok hajtanak fejet az elhunytak előtt. Sok településen emlékfákat ültetnek, emlékműveket avatnak, vagy temetőkben tartanak megemlékezést.
Karácsony – december 25. és január 7.
Moldovában a lakosság kettős ünneplést folytat: a nyugati keresztények december 25-én, míg az ortodox vallásúak január 7-én tartják a karácsonyt. Mindkét ünnep során vallási szertartások, családi összejövetelek, ajándékozás és különleges ételek kerülnek előtérbe.
A városok díszkivilágítással készülnek, betlehemi játékokat szerveznek, és a hagyományos karácsonyi kórusok járják az utcákat. Ez a kettős ünneplés a moldovai kultúra vallási sokszínűségét is tükrözi.