Menü Bezárás

Pál napi népszokások, január 25.

pal-napja

Január 25-e Szent Pál apostol napja. Ezen a napon a magyar néphagyományban számos szokás és hiedelem élt, amelyek a tél végét és a tavasz közeledtét jelképezték.

Nézzük meg a Pál napi népszokásokat.

Pál napi népszokások, hagyományok

Időjárásjóslás

A Pál napi időjárásnak fontos szerepe volt a népi időjóslásban. A legismertebb mondás a következő:

“Ha Pál fordul köddel, az ember meghal döggel.”

A szép, napos idő jó termést jelentett.

Ez a mondás arra utal, hogy ha Pál napján köd van, akkor még negyven napig ködös idő lesz. A mondás eredete nem ismert, de valószínűleg a tél hosszúságának megfigyelésein alapul.

Ha jó idő volt ezen a napon, akkor többnyire azt jelentette, hogy még sokáig rossz idő lesz.

Pál napi termékenységgel kapcsolatos hiedelmek

  • Meg kell piszkálni a ludak fenekét, hogy sokat tojjanak.
  • A Pál-napi tojásból kelt liba veszekedős, marakodós lesz.

Pál pogácsa hiedelem

Pál napján hagyományosan pál pogácsát sütöttek. A pogácsát pirospaprikával, köménymaggal és fokhagymával ízesítették. A pogácsát a családtagok és a szomszédok között szétosztották.

A pogácsasütés előtt a család minden tagja választott egy darabot. Mindegyikbe liba tollat tűztek és akinek a tolla megperzselődött, arra betegség, akinek a tolla megégett, arra halál várt a hiedelem szerint.

pogacsa-szokas-pal-napon

Pál napja – fele kenyér

Ha a család télre félretett élelmének a fele még megvolt, akkor az jót jelentett. Akkor a maradék időt át tudták vészelni, jól osztották be.

Pál napi mondások, versek

1,

“Ha Pál fordul fényvel,
az ember meghal éhen.“

2,

“Ha tiszta idő van, akkor jó szénatermés lesz,
ha szél fúj, akkor kevés lesz a széna”.

3,

“Pál, fordítsd meg a rostát, hiszen ezen a napon fordul meg az idő.“

4,

“A régiek úgy tartották, hogy Pálfordulókor, milyen állatok a fődbe vannak, hogy ott telelnek, akkor akik fejvel befelé vannak. Akkor fordulnak kifelé, hogy jöjjenek a felszín felé”.

5,

Pál fordulása, ha tiszta,
Bőven terem mező, puszta,
Ha szeles, jön hadakozás,
Ha ködös, embernek sírt ás,
Ha pedig esős vagy nedves,
Lesz a kenyér igen kedves.“

Ki volt Pál apostol?

Pál apostol, akit eredetileg Saulként ismertek, egy zsidó férfi volt, aki a kereszténység egyik legjelentősebb terjesztője lett. Életében jelentős fordulat következett be, amikor a damaszkuszi úton megtérített Jézushoz. Ezután felvette a Pál nevet, és elkezdte prédikálni az evangéliumot a pogányok között.

Pál apostol Kr. e. 5 körül született Tarsusban, Kis-Ázsiában. Egy farizeus családban nevelkedett, és buzgó zsidó vallásos volt. Amikor fiatal felnőtt volt, Jeruzsálemben tanult a zsidó törvényről és a hagyományokról.

Pál apostol kezdetben a keresztények üldözője volt. Amikor tudomást szerzett arról, hogy Jézust megfeszítették, úgy vélte, hogy a keresztények eretnekséggel foglalkoznak. A damaszkuszi úton azonban látomása volt Jézusról, aki megkérdezte tőle: “Saul, Saul, miért üldözöl engem?”

Pál apostol megtért Jézushoz, és elkezdett prédikálni az evangéliumot a pogányok között. Többször is börtönbe került, de minden alkalommal kiszabadult. Végül Rómába vitték, ahol kivégezték Kr. u. 67-ben.

Következtetés

A Pál napi népszokások a tél végét és a tavasz közeledtét jelképezték. Ezek a szokások a magyar néphagyomány fontos részét képezik, és ma is élnek egyes vidékeken.

Ebben az időszakban aktuális még a Farsang is, amiről a Farsangi népszokások című cikkben írtunk.