Menü Bezárás

Sebestyén napi népszokások, január 20.

sebestyen-napi-nepszokasok

Szent Sebestyén alakja összefonódott a pestis járványok elleni védekezéssel és a nyilakkal. Miért alakult ki ez a hagyomány és mit lehet tudni Szent Sebestyénről?

Ismerjük meg a Sebestyén napi népszokásokat is!

Sebestyén napi népszokások

Szent Sebestyén

Szent Sebestyén az egyik legismertebb keresztény vértanú. A római birodalomban császári testőr, de keresztény hite miatt kivégzik. Először számos nyilat lőnek a testébe, de nem hal bele, meggyógyul és újra szolgálatra jelentkezik. Majd halálra botozzák.

Emiatt a lövészek védőszentje, de pestisjárványok idején is hozzá fohászkodtak, mert a nyilat a pestissel azonosították. Számos pestis oszlopon szerepel és a templomok szentképein is gyakori szereplő.

sebestyen-napi-nepszokasok

Sebestyén napi búcsú

A Szent Sebestyén-napi búcsú, az „overedle Kiritog” a XIX. században alakulhatott ki. Az istentisztelet után a szomszédok összejöttek beszélgetni, és egy-egy család a plébánost is meghívta ebédre.

Tavasz várás

A hagyomány szerint ez a tavasz első napja. “Ha kimész a szőlőbe, és szemügyre veszed a fákat, látod, hogy már mézgásodni kezdenek, megindul bennük a nedvkeringés, „kezdik szilni a nedved”.

Sebestyén napi vers

Juhász Gyula: Szent Sebestyén

Nyilazzatok: a seb rózsát terem,
Mely nyílni fog az örök kertbe fenn!

Nyilazzatok: minden nyíl szárny nekem
Feléd, örök hazám, ó végtelen!

Nyilazzatok: bíbor dísz lesz sebem,
Mely hirdeti: halálon győzelem!

Nyilazzatok: kínom megszentelem
Isten vitéze én, az Úr velem!

Ezekben a napokban alábbi fontos hagymányok: