Menü Bezárás

András napi népszokások, november 30.

andras-napi-hagyomany-disznovagas

András-nap november 30-án van, és a kereszténységben Szent András apostol ünnepe. Magyarországon és a Kárpát-medencében számos népszokás és hagyomány kapcsolódik ehhez a naphoz, amelyek közül a leggyakoribbak a házasságjóslás és az időjóslás.

A téli időszak kezdetét jelképezi. Ebben a cikkben bemutatjuk ezt a szép hagyomány-csokrot is, ami az András névnap köré épült.

András napi hagyományok

Házasságjóslás

András-nap a lányok számára a házasságról való jóslás egyik legjelentősebb napja. A leggyakoribb praktikák a következők:

  • Párna alá rejtett férfiruhanemű: A lány a párna alá rejtett férfiruhaneműben alszik, és arra gondol, hogy ki lesz a jövendőbelije. Ahogyan álmodik, úgy fog kinézni a vőlegénye.
  • Ereszrázással jóslás: A lányok a zsúpfedeles házak ereszét megrázzák, és a kötényükbe hulló magból jósolnak. A búzamag jómódú legényt, a rozsmag szegény legényt, a pondró pedig közelgő terhességet jelez.
  • Hallgatódzásból jóslás: A lányok az ólba mennek, és hallgatóznak, hogy a disznó hányszor röffen. Ahányat röffen, annyi év múlva mennek férjhez.

Időjóslás és az András napi szokások

András-naphoz számos időjóslás is kapcsolódik. A leggyakoribbak a következők:

  • Ha András-napkor esik az eső vagy a hó, akkor 40 napig esik.
  • Ha András-napkor csillagos az ég, akkor jó lesz a termés.
  • Ha András-napkor a szél délről fúj, akkor hosszú lesz a tél.

Gyümölcsfaág virágoztatása: A gyümölcsfa ágát vízbe tették, majd feltették a kemence tetejére, ahol a melegben karácsonyig kivirágzott. Ha először az ág alsó része virágzott ki, akkor a tél eleje hűvös, zord. Ha a közepén, akkor január vége lesz erős tél. Ha viszont az ág hegyén virágzott ki az ág, akkor a tél vége felé érkezik a jég, havazás és a fagy.

Hagymakalendárium készítése: Az esős és a száraz hónapokat jövendölték meg vele.

Egyéb népszokások

András-naphoz számos egyéb népszokás is kapcsolódik, amelyek közül a leggyakoribbak a következők:

  • Disznóvágás: András-nap hagyományosan a disznóvágások kezdete. A disznóvágást ünnepi étkezés és mulatság követte. De nem lehetett zajos ünnepségeket tartani ilyenkor.
  • Gombócfőzés: András-naphoz számos gombócfőző verseny is kapcsolódik. A gombócokat általában töltötték, például mákkal, túróval vagy dióval.
  • András nap jelezte a várakozás, a csend beköszöntét. “András leteszi a hegedűt, éjfélkor beáll a csend ideje, az advent.”

Ez a nap is szerepel a Novemberi jeles napok gyűjteményünkben.

Zárszó

András-nap a magyar néphagyomány egyik legjelentősebb napja. A hozzá kapcsolódó népszokások és hagyományok a házasságról való álmoktól az időjárás jóslásáig számos témát felölelnek. Pár nap múlva a Borbála nap következik, ami szintén bővelkedik a hagyományokban. Borbála napi népszokások című cikkünket is ajánljuk.