Menü Bezárás

Betlehemezés

betlehemezes

A betlehemezés, amely a karácsonyi ünnepkör egyik legszebb magyar népszokása, évszázadok óta fontos része a keresztény hagyománynak. Ez a dramatikus játék nemcsak a bibliai történetet eleveníti fel, hanem a közösség összetartozását is erősíti, hiszen generációkon átívelő hagyományként él tovább.

Mit jelent az, hogy betlehemezés?

A betlehemezés egy több szereplős, dramatikus népi játék, amely Jézus születésének történetét mutatja be. Szereplői között ott van Mária, József, az angyalok, a pásztorok és a Háromkirályok. A népszokás lényege a pásztorjáték, ahol a szereplők énekelve, párbeszédeken keresztül adják elő a történetet. A betlehemezés szorosan kapcsolódik a karácsonyhoz, hiszen Jézus születését idézi fel, ezzel a népi vallásosság egyik legfontosabb elemévé válva​.

Mikor van Betlehem?

A betlehemezést általában karácsony előtt, advent utolsó napjaiban és karácsony estéjén adják elő. A szokás néha tovább tart egészen vízkeresztig, január 6-ig. Az ünnepi időszak alatt a betlehemezők házról házra járva mutatják be a pásztorok, angyalok és a Szent Család történetét. Különféle népszokások kapcsolódnak hozzá, például a szálláskeresés, amikor József és Mária szállást keres Betlehemben​.

A betlehemezés szokása, hagyománya

A betlehemezésnek több változata alakult ki az idők során. Vannak olyan vidékek, ahol bábos betlehemezést tartanak, másutt felnőtt férfiak vagy gyermekek játsszák el a történetet. A dramatikus játék részei közé tartozik a szálláskeresés, a pásztorok ébresztése, és ajándékok vitelének jelenete. A betlehemezők magukkal viszik a templom vagy jászol alakú betlehemet, amely szimbolikusan megjeleníti Jézus születési helyét.

A betlehemezés során a szereplők hagyományos jelmezeket viselnek: az angyalok fehérbe öltöznek, a pásztorok bundát hordanak, a királyok vagy Heródes pedig díszes öltözéket visel. A játék végén a betlehemezők adományt kérnek a háziaktól, amely általában élelmiszer vagy pénz volt​​.

betlehemezes

Ki állította az első betlehemet?

Az első betlehemet Assisi Szent Ferenc állította fel 1223-ban, amikor Greccióban, egy olasz városban, egy barlangban rendezett be egy élő jászolt. Szent Ferenc célja az volt, hogy a pásztorok segítségével megelevenítse Jézus születésének történetét. A ferencesek által elindított hagyomány azóta világszerte elterjedt, és mára a templomokban és otthonokban is szokássá vált betlehemet állítani a karácsonyi időszakban​​.

Betlehemi versek, mondókák

“Serkenj, lelkem, mély álmodból, vigyázz magadra
Mert ma urad jött a világra, szép váltságodra.
Drága kincset hoz magával orvoslásodra.”

“Szálást keres a Szentcsalád.

De senki sincs, ki helyet ád.

Nincsen, aki befogadja.

Őt ki égnek s földnek ura.

Az idő már későre jár,

a madár is fészekre száll.

Csak a Szent Szűz jár hiába,

Betlehemnek városába.

Ti legalább jó emberek,

fogadjátok a Kisdedet.

Házatokra boldogság száll,

ha betér az égi király.

Ne sírj tovább Szűz Mária!

Ne menjetek ma máshova!

Szállásunkat mi megosztjuk,

kis Jézuskát befogadjuk.

Összegzés

A betlehemezés egy régi, de máig élő hagyomány, amely a karácsonyi időszakot teszi gazdagabbá és színesebbé. Nemcsak a bibliai történetet meséli el, hanem egyben a közösségi élményt is erősíti, amikor a betlehemezők házról házra járva örömhírt visznek és adományt gyűjtenek. Az első betlehem felállítása óta eltelt évszázadok alatt a betlehemezés világszerte elterjedt, és különféle helyi változatai alakultak ki, melyek mind megőrzik ennek a szép hagyománynak az emlékét. A Decemberi jeles napok című cikket is ajánljuk.