Menü Bezárás

Tamás napi népszokások, december 21.

tamas-nap-nepszokasok

A Tamás névnaphoz is kötődnek jellegzetes hagyományok. December 21.-én Tamásokat ünnepeljük. A “hitetlen Tamás napjához” kötődő szokásokról írunk most részletesebben.

Tamás napi népszokások

December 21-e a hitetlen Tamás apostol ünnepnapja. A Gergely-naptárreform óta erre a napra esik a téli napforduló, azaz a napsütés hosszúságának csúcspontja. A néphagyományban Tamás napjához számos népszokás kapcsolódik, amelyek többsége a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódik.

Disznóölés

A Tamás napi disznóölés a leggyakoribb és talán a legjelentősebb Tamás napi népszokás. A disznónak, amit ezen a napon vágtak, tamáshájnak nevezték. A tamáshájnak gyógyító erőt tulajdonítottak, úgy tartották, hogy kelések gyógyítására alkalmas. Medvesalján úgy tartották, hogy az ezen a napon vágott disznó sózott vérét el kell tenni, mert alkalmas a köszvény gyógyítására.

Kapurázás

A kapurázás Tamás napján is elterjedt szokás volt. A fiatalok, legények és lányok, a kapukhoz érve különböző szövegeket mondottak, cserébe ételt vagy italt kaptak. A kapurázás célja a karácsonyi ünnepkör kezdetének ünneplése volt.

Férjjósló praktikák

Néhány helyen Tamás napjához férjjósló praktikák is kapcsolódtak. Ilyen volt például az a szokás, hogy a lányok Tamás napján tűzön átugrottak, vagy hogy egy tálba vizet tettek, és ha reggelre a vízben csillagformát láttak, akkor azt jó ómennek tartották.

Karácsonyi időjárásjóslás

A Tamás napi időjárásból is következtettek a karácsonyi időjárásra. A néphagyomány úgy tartja, ha Tamás nap reggelére friss hó hull, békés, boldog karácsonyban lesz részünk. Egy másik hiedelem szerint, ha a disznó mája nagy, akkor a Karácsony jeges-fagyos lesz.

Tamás napi népszokások ma

A Tamás napi népszokások ma már sok helyen feledésbe merültek. A disznóölés azonban még mindig elterjedt szokás, és a kapurázás ismét kezd elterjedni. A férjjósló praktikák ma már ritkábbak, de még mindig találkozhatunk velük.

Tamás napi mondások december 21-re

“Ha csikorgó Tamás napja, vízkeresztig úgy is tartja.
De ha langyos lesz hajnalra, enyhet hozhat áprilisra.”

“Iker-Tamás disznót vágja, Kiskarácsonyt így ellátja.
Újév napra hurkát adja, Januáré kocsonyája.
Farsangidő húsát kapja, Böjtidőre csontját hagyja.
Márciusé szalonnája – de Húsvété, a sonkája!”

Ajánljuk még ehhez az időszakhoz kapcsolódó cikkeinket: