Adventi ünnepkör minden évben más napokra esik. Általában november 30-tól kezdődik és egészen karácsonyig tart. Ez a várakozás időszaka, amikor készülődünk és hangolódunk az ünnepekre. Advent négy vasárnapot foglal magába, melyeknek más és más jelentése van. Mikorra esik 2023-ban Advent? Megmutatjuk.
Advent 2023-ban
Mikor lesz Advent ünnepe 2023-ban? Mivel mozgóünnepről van szó, ezért ez a hagyomány minden évben másik napra esik. Mutatjuk, hogy Advent négy vasánapja mely napokra esik pontosan.
- Advent első vasárnapja 2023. december 03.
- Advent második vasárnapja 2023. december 10.
- Advent harmadik vasárnapja 2023. december 17.
- Advent negyedik vasárnapja 2023. december 24.
Ajánljuk a Mikor van Advent? című cikkünket is.
Advent jelentése
Advent, más néven “úrjövet”. A keresztény egyházi év kezdetét, a karácsonyi időszak előkészítését jelenti. Az Úr eljövetelét, Jézus születését várjuk Adventkor. Jelképezi a szeretetet, az örömöt, a hitet, a reményt.
Eredete a 4. századig nyúlik vissza, de VII. Gergely pápa határozta meg négyben az ünnepelendő vasárnapok számát.
Adventi hagyományok, népszokások időszaka
A vallási szokásokban a várakozás kerül a középpontba, amire visszavezethető a középkori hajnali mise hagyománya, a rorate. Az első adventi koszorút 1860-ban készítette el egy hamburgi lelkész. Ő akkor egy hatalmas kocsikerékre tett 24 gyertyát, ami szimbolizálta az ünnepi időszak minden napját. Napjainkban ez már négy gyertyára csökkent, amiket az adventi népszokások szerint vasárnaponként gyútjunk meg.
A világító gyertyák száma jelöli a növekvő fényt, amely jelzi a karácsony és Jézus közeledtét. A koszorú a németeknél és az osztrákoknál vált népszerűvé, majd onnan érkezett meg hazánkba. Az évek során egyre kedveltebb lett, egyre több család kezdte el használni. Manapság már egy nélkülözhetetlen szimbólum, ami minden otthonban jelen van. Egyes városokban szokássá vált a vasárnapi közös adventi gyertyagyújtás, ami talán az egyik legmeghittebb esemény ezekben a hetekben.
Advent első vasárnapja, az első gyertya jelentése
Az első gyertya a hitet szimbolizálja. Istenbe és Jézusba vetett hitet. 2023-ban december 3.-án kell meggyújtani.
Advent második vasárnapja, a második gyertya jelentése
A második gyertya a reményt szimbolizálja. Utat mutat mindenkinek. 2023-ban december 10.-én kell meggyújtani.
Advent harmadik vasárnapja, a harmadik gyertya jelentése
A harmadik gyertya az örömé. Advent második felének elérkezését ünnepeljük. Szűz Máriát dicsőítjük és várjuk az Úr eljövetelét. 2023. december 17.-én kell meggyújtani.
Advent negyedik vasárnapja, a negyedik gyertya jelentése
A negyedik a szeretet jelképe. Keresztelő Szent Jánost szimbolizálja. 2023. december 24.-én kell meggyújtani.
Adventi hagyományok a gasztronómia területén
A készülődéshez hozzátartozik mindenféle karácsonyi étel és sütemény készítése. A hazai vásárokban számos ünnepi finomságot kóstolhatunk meg, kezdve a klasszikusoktól, egészen a modernebb változatokig. Az viszont biztos, hogy bejglinek és halnak minden asztalon helye van.
Előbbinek nem csak hazánkban keresete, hiszen a lengyelektől kezdve, a balkánon át, számos országban ismerik a különböző verzióit. A legnépszerűbb a mákos és diós, de sokan készítenek gesztenyés változatot is. A néphiedelemben fontos szerepük van, hiszen a mák bőséget és termékenységet, valamint gazdagságot hoz, míg a dió a rontások ellenszere.
Szintén népszerű sütemény az ünnepi hetekben a pozsonyi kifli. Ez az Osztrák-Magyar Monarchia egyik öröksége, amely eredetileg bécsi találmány. Miután a török seregek sikertelenül ostromolták a várost, egy Herr Wendler nevű cukrász török félholdakra emlékeztető péksütiket osztogatott a éhező lakosságnak. Így született meg a félhold alakú kifli, ami napjainkban nem hiányozhat az ünnepi asztalról és a vásárokból.
Összegezve
Bőven akad tehát adventi népszokás, amelyekre a mai napig hagyományként tekintünk. Ott van András napja, az adventi koszorú, valamint a bejgli sütés és a halászlé készítés. Ezekben a hetekben lelkileg sem árt felkészülni a közelgő karácsonyra. Nagyon hangulatos tud lenni a tündöklő fényárban sétálni, finomságokat kóstolni, sütni és főzni, ünnepi filmeket és sorozatokat nézni. Az advent jelenleg kicsit másként néz ki, mint korábban, de az adventi népszokások még most is élnek.