Menü Bezárás

Újévi népszokások

Az új esztendőt minden kultúrában és korban megünnepelték az emberek. Számos vidám hagyomány kapcsolódik össze és hozza létre az újévi népszokásokat. Népszerű a lencse evése, de ide tartozik a szárnyashúsok kerülése, illetve a fokhagymakalendárium egyaránt. Ebben a cikkben részletesen megismerkedhetsz a hagyományos szokásokkal. 

Újévi népszokások és babonák

Talán az egyik legismertebb babona, hogy, ami az év első napján történik, az a néphit szerint az év folyamán sokszor megismétlődik. Éppen ezért az emberek ilyenkor próbálják meg biztosítani maguknak és egymásnak az egész éves szerencsét. Igyekeznek olyan dolgokat csinálni, ami vidámsággal telik. Sokszor szerveznek baráti összejöveteleket, ezzel garantálva azt, hogy az adott esztendőben többször forduljon elő hasonló parti. 

Újévi fokhagymakalendárium

Az év első napján jóslások hada történik, hiszen mindenki szeretné tudni, mi vár rá. Már a XVIII. századból vannak feljegyzések arról, hogy újévkor az emberek fokhagymakalendáriumot készítenek maguknak. Ebből jósolják az év tizenkét hónapjára az időjárást. Tizenkét gerezd fokhagymába tesznek sót, ahol minden gerezd egy hónapnak felel meg. Amelyik reggelre nedves lesz, az a hónap esős és csapadékos lesz. 

Évkezdő hiedelmek a gasztronómia területén

Az újévi szokások közé tartozik, hogy az emberek nagy része a táplálkozásra is odafigyelnek. Hazánkban például disznóhúst és virslit kell enni, hogy a házban megmaradjon a szerencse, hiszen azt a disznó az orrával túrja ki. Ezzel szemben nem szabad tyúkot fogyasztani, hiszen az kikaparja a szerencsét, ami így egész évben kerülni fog minket. 

Ehhez hozzájön a lencse, a bab, minden olyan apró szemes gabona és mag, ami szerencsét hozhat a pénztárcánk kapcsán. Minél több lencsét eszünk ilyenkor, annál több pénzre számíthatunk az év során. Viszont fontos, hogy szilveszterkor ne együk ki az egész hűtőt, így elsején is lesz mit enni, ami hatással lesz az egész évünkre. 

Mit szabad csinálni és mit nem újévkor?

Általánosan elfogadott babona, hogy az év első napján tilos kivinni a szemetet a házból, hiszen ezzel együtt a szerencsét is kidobjuk az ajtón. Nem szabad továbbá mosni, főleg nem teregetni, hiszen a kiterítés a halálozásokra utal. Nem jó ilyenkor kölcsönadni sem, hiszen sokkal nehezebben jön majd vissza a házba, ráadásul egész évben csak kifelé fog menni minden, befelé nem. 

Az sem mindegy, kit engedünk be elsőnek a házba. A férfiak szerencsét hoznak, a nők éppen ellenkezőleg. Azt is érdemes meggondolni, hogy mit teszünk az év első napján, ugyanis nagy a valószínűsége, hogy egész évben azt fogjuk csinálni. Sokan például ezért nem alszanak napközben, mert így elkerülhetik a betegséget és az ágyhozkötöttséget.

Mit tesznek ilyenkor az eladósorban lévő lányok?

Újévi népszokás, hogy azok a hölgyek, akik még nincsenek férjnél, ilyenkor gombócot főznek. 13 darabból 12-be egy-egy férfinevet tartalmazó kis papírt tettek bele, amelyik először feljön a vízre, az rejtette a leendő férj nevét. Ha a gombóc üres volt, akkor a lány nem számíthatott kérőre abban az évben. 

Újévi versek

Számos csodás újév témájú verset írtak magyar költők az újévet köszöntve. Most kettőt mutatunk meg.

1, Kányádi Sándor – Újesztendő

Új esztendő, új esztendő,
nem tud rólad a nagy erdő,
sem a hó alatt a határ,
sem a határ fölött szálló
árva madár.

Új esztendő, új esztendő,
nem volt a nyakadban csengő,
nesztelenül érkeztél meg,
lábad nyomát nem érezték
az ösvények.

Csak a hold, az elmerengő,
csak a nap, az alvajáró,
jelezték, hogy újra megjő
éjfélkor az esedékes
új esztendő.

Csak mi vártunk illendően,
vidám kedvvel, ünneplőben,
csak a népek vártak téged,
háromszázhatvanöt napi
reménységnek.

2, Weöres Sándor: Újévi köszöntő

Pulyka melle, malac körme
liba lába, csőre –
Mit kívánjak mindnyájunknak
az új esztendőre?

Tiszta ötös bizonyítványt,
tiszta nyakat, mancsot
nyárra labdát, fürdőruhát,
télre jó bakancsot.

Tavaszra sok rigófüttyöt,
hóvirág harangját,
őszre fehér új kenyeret,
diót, szőlőt, almát.

A fiúknak pléh harisnyát,
ördögbőr nadrágot,
a lányoknak tűt és cérnát,
ha mégis kivásott.

Hétköznapra erőt, munkát,
ünnepre parádét,
kéményfüstben disznósonkát,
zsebbe csokoládét.

Trombitázó, harsonázó,
gurgulázó gégét,
vedd az éneket a szádba,
ne ceruza végét.

Teljék be a kívánságunk,
mint vízzel a teknő,
mint negyvennyolc kecske lába
százkilencvenkettő.

Ajánljuk a 15 januári vers gyűjteményünket is.

Összegezve

Minden nagyobb ünnephez tartozik valamilyen babona. Nincsen ez másként az év első napjával kapcsolatban sem. Az újévi népszokások tekintetében sokan ismerik a lencse fogyasztást, illetve a szemét kivitelének tilalmát, azonban egyre kevesebb helyen találkozhatunk fokhagymakalendáriummal.

A következő nagyobb ünnep a télen a Farsang lesz. Ha érdekelnek a Farsangi népszokások, akkor ajánljuk azt a cikkünket is. Illetve a Januári népszokások oldalunkon összegyűjtve találsz sok januári hagyományt.